Borza Gábor: "Mindenki figyelje a pénztára működését!"

Vágólapra másolva!
A közhiedelemmel ellentétben nem magasak a magánnyugdíjpénztárak költségei - jelentette ki a Vendégszobában az ING Nyugdíjpénztár vezérigazgatója. Borza Gábor válaszolt olvasóinknak az állami rendszer esetleges összeomlását firtató kérdéseire, és arról is beszélt, kinek éri meg manapság átlépni.
Vágólapra másolva!

Tényleg összeomlik 2011-ben a nyugdíjrendszer, ha nem módosítanak addig rajta? [lapincs7]
- Attól függ, hogy mit ért összeomláson. Ha azt, hogy a központi költségvetésből egyre növekvő és gyorsulóan növekvő mértékben kell támogatni az állami nyugdíjalapot, akkor igen.

Mi a garancia arra, hogy nem fog összeomlani a magánnyugdíjrendszer a népesedési mutatók miatt? [a lelked melegét]
- A magánnyugdíjrendszer független a népesedési mutatóktól, legalábbis sokkal függetlenebb, mint az állami elosztó-kirovó rendszer.

Ha a hozamok nem jól alakulnak, lesz-e majd állami szerepvállalás? [ventose]
- Elvileg nem lesz, és az lenne jó, ha erre senki nem is számítana, hanem mindenki nagyon figyelné a pénztára működését.

Miért ilyen magasak a pénztárak működési költségei? [ventose]
- Azért magasak, mert sokan mondják ezt. A pénztárak működési költségei a közhiedelemmel ellentétben alacsonyak. Konkrétan érdemes összevetni a befektetési alapok költségszintjével. A kettő most nagyjából egy szinten áll, ráadásul a pénztári adminisztráció - törvényi szabályok miatt - többszöröse a befektetési alapokénak. Meg aztán a pénztárakba havonta 5-20 ezer forint érkezik, míg a befektetési alapokba egy-egy tranzakció során több százezer forintot helyeznek el.

Az APEH milyen ügyintézést vett magához a magánnyugdíj ügyében? [a lelked melegét]
- A 2007. január 1. után esedékes tagdíjak beszedését, behajtását, bevallását.

Miért jótékonykodik az APEH a pénztárakkal? Mi van emögött? [aggódó béla]
- Nem jótékonykodik, törvényi előírás kötelezi erre. A központosított beszedést azért írták elő, mert az elektronikus bevallás egyre több munkáltató részére amúgy is elérhető, így ezt a költséghatékony rendszert érdemes minél szélesebb körben alkalmazni. Ez a nemzetgazdasági érdek.

Kedvező-e a magán-nyugdíjpénztári tagoknak, hogy idén már az adóhivatal szedi be a tagdíjakat a pénztárak helyett? [bájgúnár]
- Igen, középtávon mindenképpen, idén azonban a pénztáraknak nagyon sok feladatot kell megoldaniuk, és ki kell alakítani az együttműködés kereteit az APEH-hel. Úgy tudom, az összes magánpénztár példás módon együttműködik.

A külföldi bejelentett munka beleszámít-e az itthoni nyugdíjba? [késmárki2]
- A nyugdíjjogosultságok hordozhatósága az EU-n belül sem megoldott teljesen, de már dolgoznak rajta. A konkrét kérdésre a válasz attól függ, hogy melyik ország milyen típusú nyugdíjjogosultságát szerzi meg.

Nekem külföldön van a nyugdíjpénztáram. Szólnak-e nekem, ha jogosult vagyok itt erre a pénzre? [paragulisz]
- Arra számítok, hogy ez a hordozhatóság az unión belül 5 éven belül meg fog oldódni, beleértve a tag kötelező értesítését, bármelyik országban legyen is.

Igaz, hogy Magyarországon az emberek több mint 80 százalékának nincs semmi megtakarított pénze? Hogyan lehet ezen a helyzeten javítani? [rarvajtőke]
- Pontos adatot nem tudok, de én is hallom ezeket a rémisztő számokat. Javítani valószínűleg oktatással lehet, továbbá - bár ez nem fog szépen hangzani - olyan következetes állami szerepvállalással, amely a nyilvánvalóan felelőtlen magatartást, illetve annak következményeit nem kompenzálja közpénzzel.