Jugoszlávia kísértett az újpesti éjszakában

Vágólapra másolva!
A magyar labdarúgó-válogatott vereséggel kezdte szereplését a 2008-as Európa-bajnokság kvalifikációs sorozatában.
Vágólapra másolva!

A rendkívül súlyos egyéni hibákból kapott góloknak köszönhetően hazai pályán 4-1-es vereséget szenvedtünk Norvégiától. A mérkőzés sok mindenben emlékeztetett az 1997-es, Jugoszlávia elleni vb-pótselejtezőre, pozitívum azonban, hogy az akkori 1-7-tel szemben most megúszta négy kapott góllal a magyar csapat.

Európa-bajnoki selejtező, C csoport:
Magyarország - Norvégia 1-4 (0-3)
Budapest, Szusza Ferenc-stadion
v.: Vink (holland)
Magyarország: Király - Fehér, Éger, Juhász (Vanczák, 65.), Lőw - Horváth A. (Kiss Z., 61.), Molnár, Dárdai - Gera, Huszti - Sowunmi (Torghelle, 80.)
Norvégia: Myhre - Rambekk, Hagen, Hangeland, Johnsen - Strömstad (Braaten, 62.), Andresen, Haestad (Larsen, 85.), Pedersen - Solskjaer, Carew (Iversen, 76.)
gól: Gera (88., tizenegyesből), illetve Solskjaer (15., 54.), Strömstad (32.), Pedersen (41.)
sárga lap: Éger (61.), Torghelle (81.), Johnsen (84.)

Tíz. Ennyi alkalommal próbálkozott a magyar labdarúgó-válogatott az iraputói, Szovjetunió elleni 0-6-tal fémjelzett mexikói világbajnokság óta, hogy kivívja a soron következő világversenyen, Európa-, illetve világbajnokságon történő részvételt, mindannyiszor sikertelenül. Az 1986 óta eltelt húsz év egyetlen említésre méltó válogatott eredménye a Dunai Antal-vezette olimpiai csapathoz köthető, amely kijutott, majd tisztességgel helytállt az 1996-os atlantai olimpián.

A felnőttcsapat tizenegyedik nekifutását az a Bozsik Péter vezényli szövetségi kapitányként, aki klubedzőként bajnokságot nyert a Zalaegerszeggel, majd a Ferencváros 1995-ös BL-főtáblás vitézkedése óta a leghangzatosabb sikert érte el: a zalaiakkal legyőzte a Manchester Unitedet a 2002-es BL-selejtező első összecsapásán. 2006-os kapitányi kinevezése óta a nemzeti csapattal vállalható meccset játszott Manchesterben a világbajnokságra készülő angol válogatottal, majd az Eb-selejtezők főpróbájaként biztató játékkal aratott idegenbeli győzelmet Bécsben az osztrákok ellen.

A norvégok elleni selejtező helyszíne sokáig kérdéses volt, az utolsó pillanatban azonban eldőlt, hogy a megviselt gyepszőnyegű Puskás-stadion helyett a lényegesen kisebb befogadóképességű, ám minden igényt kielégítő újpesti arénában rendezik az összecsapást.

Az első negyedórában nem jegyezhettünk fel komoly lehetőséget egyik oldalon sem, mindkét csapat körülbelül azt hozta, amire előzetesen számítani lehetett. A norvég válogatott saját térfele minden egyes négyzetcentiméterét megszállva rendkívül szervezetten védekezett, Bozsik Péter együttese pedig próbált fogást találni az ellenfélen. Az első negyedóra végén aztán a semmiből, egy egészen elképesztő egyéni hibát követően megszerezték a vezetést a vendégek, ezzel pedig - bárt akkor ezt még nyilván nem tudtuk - kezdetét vette a magyar válogatott vesszőfutása.

Az nem volt meglepő, hogy a gól megfogta Királyéket, az már annál inkább, hogy a második negyedóra végén újabb magyar szempontból döbbenetes gólt ajándékoztunk a vendégeknek a Crystal Palace kapusának Lőw Zsolttal történt együttműködésének gyümölcseként (két ilyen gólt egy meccsen a legritkább esetben kapnak csapatok). A közönség ébresztőt kiabált, a magyar csapat tagjai pedig a kiütés előtt tíz másodperccel a szorító sarkában támolygó bokszolóra emlékeztető módon mozogtak a pályán.

És ha mindez valakinek még nem lett volna elég, a félidő hajrájában jött Pedersen, és egy újabb - szépnek szép, ám ezúttal is elkerülhető - góllal már az első félidő végén teljessé tette a magyar csapat szomorújátékát.

A második félidő gyakorlatilag értékelhetetlen volt, az első játékrészben történtek annyira megviselték mindkét csapatot (pozitív, illetve negatív értelemben), hogy nem alakult ki folyamatos játék. A norvégok kaptak még egy gólt ajándékba, ezt követően pedig mosolyogva, könnyedén passzolgattak, de még így is - vagy tán éppen ezért - további gólokat lőhettek volna. A vendégszurkolók önfeledten vonatoztak, a rendkívül csalódott magyar tábor pedig vastapssal jutalmazta a norvég helyzeteket.

A magyar válogatott teljesítményéről sok mindent elárul, hogy tulajdonképpen az egész mérkőzésen nem akadt említésre méltó gólszerzési lehetősége, illetve az is elgondolkoztató lehet, hogy a 80. percben pályára küldött - önmagára a figyelmet sokszor sokkal inkább kemény szabálytalanságaival, mintsem játékával felhívó - Torghelle a neki szabott tíz percben sokkal több mindent csinált, mint Sowunmi Thomas nyolcvan perc alatt.

A sokkoló(?) vereség után szerdán Boszniában folytatja a magyar válogatott, és jelen pillanatban elképzelhetetlennek tetsző formajavulásra lenne szüksége, hogy legalább a pontszerzés reményében vegye fel a harcot a selejtezők első körét 5-2-es máltai győzelemmel abszolváló hazai csapattal.

Online közvetítés

Első félidő:
1. perc: Vink játékvezető sípjelére a magyar válogatott kezdte a mérkőzést. Az első perc végén Juhász tarolta le Solskjaert a tizenhatoson belül, a bíró azonban szerencsére szögletrúgást ítélt.

8. perc: Lőw remekül húzott el a bal szélen, beadását azonban Horváth rosszul találta el, így odalett a helyzet.

10. perc: Az első tíz percben említésre méltó helyzet nem alakult ki, keményen gyűri egymást a két csapat.

15. perc: Éger utolsó emberként borzalmasan passzolta visszafelé a labdát, Solskjaer lecsapott rá, elhúzta Király mellett, majd a kapu közepébe gurított (0-1).

18. perc: Lőw szúrta rá keményen középről, Myhre azonban biztosan ölelte magához a labdát.

20. perc: Husztit tüntették el a norvég védők a tizenhatoson belül, a játékvezető sípja azonban ezúttal is néma maradt.

25. perc: Pedersen jó huszonöt méterről elvégzett szabadrúgása zúgott el kevéssel a bal kapufa mellett.

32. perc: Király gurította ki a labdát Lőwhöz, aki még a tizenhatoson belül elvesztette azt Strömstadtal szemben, a norvég középpályás pedig köszönte szépen, és a jobb alsó sarokba emelt (0-2).

36. perc: Solskjaer teljesen egyedül törhetett kapura, azonban szerencsénkre a szöget jól záró Királyba püfölte a labdát.

38. perc: Molnár beívelését a hosszú oldalon érkező Lőw fejelhette kapura, Myhre azonban magabiztosan védett.

40. perc: Huszti kapta vissza egy szögletet követően a labdát, befelé tolt egy rajta, majd az oldalhálóba bombázott.

41. perc: Egy jobb oldalról keresztbeívelt, teljesen veszélytelennek tetsző labdát Pedersen cimbalomszögből bombázott a kapuba (0-3).

Második félidő:
52. perc: Már cifrázzák a norvégok: Carew került ziccerbe, Király azonban ezúttal hárítani tudott.

54: perc: A negyedik potya: Solskjaer egyedül léphetett ki a védők közül, nem túl erős lövése Király lábai között jutott a kapuba (0-4).

56. perc: Carew négy magyar védőt bolondított meg, Királyról azonban végül kijött a labda (gond nélkül itt lehetett volna az ötödik).

66. perc: Teljesen leült a mérkőzés, a magyar válogatott nem tud, a norvég pedig nem akar különösebben támadni.

71. perc: Az első magyar kapuralövés a második félidőben, Dárdai részéről. Mellé.

72. perc: Pedersen lekönyökölte Molnárt, a jóindulatú holland bíró azonban nem állította ki a Blackburn középpályását. A nézők nem nagyon bírják a strapát, többen elindultak hazafelé.

81. perc: Torghelle beállt, és egy percen belül kapott egy sárga lapot.

83. perc: Braaten csinált bohócot Vanczákból, visszagurított labdáját Haestad bombázta a kapu fölé. A magyar közönség a norvégokat ünnepli.

88. perc: Torghellét lökték fel a tizenhatoson belül, tizenegyes, Gera belőtte (1-4).

További eredmények

A csoport:
Szerbia - Azerbajdzsán 1-0 (0-0)
gól: Zigic (72.)

Lengyelország - Finnország 1-3 (0-0)
gól: Gargula (89.), illetve Litmanen (54., 76., utóbbit 11-esből), Vaeyrynen (84.)
piros lap: Glowacki (75., Lengyelország)

B csoport:
Skócia - Feröer-szigetek 6-0 (5-0)
gól: Fletcher (7.), McFadden (10.), Boyd (24., 38., előbbit 11-esből), Miller (30., 11-esből), O'Connor (85.)

Grúzia - Franciaország 0-3 (0-2)
gól: Malouda (7.), Saha (15.), Asatiani (46., öngól)

Olaszország - Litvánia 1-1 (1-1)
gól: Inzaghi (29.), illetve Danilevicius (21.)

C csoport:
Moldova - Görögország 0-1 (0-0)
gól: Liberopulosz (79.)

Málta - Bosznia-Hercegovina 2-5 (1-3)
gól: Pace (6.), Mifsud (86.), illetve Barbarez (4.), Hrgovic (10., 45+1.), Muslimovic (48., 50.)

D csoport:
Csehország - Wales 2-1 (0-0)
gól: Lafata (76., 89.), illetve Jiranek (85., öngól)

Szlovákia - Ciprus 6-1 (3-0)
gól: Skrtel (9.), Mintal (33., 56.), Sebo (43., 49.), Karhan (52.), illetve Jiaszemi (90.)

Németország - Írország 1-0 (0-0)
gól: Podolski (57.)

E csoport:
Anglia - Andorra 5-0 (3-0)
gól: Crouch (5., 66.), Gerrard (13.), Defoe (38., 47.)

Észtország - Izrael 0-1 (0-1)
gól: Colautti (8.)

F csoport:
Észak-Írország - Izland 0-3 (0-3)
gól: Thorvaldsson (13.), Hreidarsson (20.), Gudjohnsen (37.)

Lettország - Svédország 0-1 (0-1)
gól: Källström (39.)

Spanyolország - Liechtenstein 4-0 (2-0)
gól: Torres (20.), Villa (45., 62.), Luis Garcia (66.)

G csoport:
Románia - Bulgária 2-2 (1-0)
gól: Rosu (40.), Marica (55.), illetve M. Petrov (82., 84.)

Fehéroroszország - Albánia 2-2 (2-1)
gól: Kalacsev (2.), Romascsenko (24.), illetve Skela (7., 11-esből), Hasi (86.)

Luxemburg - Hollandia 0-1 (0-1)
gól: Mathijsen (17.)

Barátságos mérkőzések:
Ausztria - Costa Rica 2-2 (1-2)
gól: Linz (36., 60., az elsőt 11-esből), illetve Saborio (16., 40., az elsőt 11-esből)

Svájc - Venezuela 1-0 (0-0)
gól: Frei (86.)