Az NBA-sztárokkal megerősített jugoszláv együttes ezúttal Puerto Ricótól szenvedett 85-83-as vereséget a férfikosárlabda-világbajnokságon. Ezzel a világbajnoki cím védői roppant kellemetlen helyzetbe kerültek, többször már nem kaphatnak ki, mert akkor a negyeddöntőt nagy valószínűséggel a veretlen, és hétfőn is parádézó amerikaiakkal játsszák.

Ch. Gáll András helyszíni tudósítása Indianapolisból

A karibiak az első és a negyedik negyedben meglepték a tanácstalan, zilált benyomást keltő balkániakat, akik pedig hat és fél perccel a befejezés előtt 75-64-re vezettek. A Puerto Ricó-iak legjobbja a szuperklasszis teljesítményt nyújtó 216 centis center, Daniel Santiago volt, 31 pont és 10 lepattanó került a neve mellé, s az egész negyedik negyedet négy személyi hibával játszotta végig. 83-83-as állásnál, 2,1 másodperccel a vége előtt Predrag Stojakovic faultolta Ortízt, ő az elsőt bedobta, a másodikat - a nézőtérről úgy tűnt - szándékosan kihagyta, nehogy meg tudják szervezni utolsó támadásukat a jugók. A gyűrűről azonban újra Ortízhoz pattant a labda, vele szemben megint szabálytalankodtak, ő egyet megint bedobott, s ezzel beállította a végeredményt.

Forrás: EPA

Divac nem bírt a veterán
Ortízzal
Fotó: EPA

"A rajt előtt az aranyérem megszerzése volt a célunk" - mondta az [origo]-nak Divac. "Ám ahogy most játszunk, erre semmi esélyünk. Ez volt az utolsó mérkőzés, amit még büntetlenül elveszíthettünk, kedden Brazíliát, szerdán pedig Törökországot meg kell vernünk ahhoz, hogy legalább a nyolc közé bekerüljünk."

Ortíz nyilatkozatában kiemelte, hogy volt ereje türelmesen kosarazni csapatának még a nehéz helyzetekben is. "Hatalmas szívvel kosaraztunk, amikor 12 pontos hátrányban voltunk, akkor sem adtuk fel" - tette hozzá Ortíz, aki már az 1986-os világbajnokságon is ott volt.

A hétfői műsort is a házigazda mérkőzése zárta a Consceco Fieldhouse-ban, a Pacers otthonában. A pazar art deco-stílusú sportpalota - melynek jegypénztára és bejárata századfordulós pályaudvart idéz - nézőtere kongott az ürességtől, jó, ha 4000-en kíváncsiak voltak a hazai gárda meccsére az oroszok ellen. Kár, mert ezúttal kimondottan jól játszottak a jenkik, a bostoni Paul Pierce extraklasszis formában kosarazott, de Antonio Davis, valamint a két irányító, Andre Miller és Baron Davis is kitett magáért.

Spanyolok, brazilok: makulátlan mérleg/sport/csapat/kosarlabda/20020903spanyolok.html

Jerjomin edző legénysége valószínűleg minden idők egyik leggyengébb orosz válogatottja, ha hátra lévő két összecsapását - Kína és Németország ellen - nem nyeri meg, akkor búcsút mondhat a negyeddöntőnek.

Eredmények:
1-12. helyért:
Puerto Rico - Jugoszlávia 85-83 (27-21, 15-22, 18-26, 25-14)
Conseco Fieldhouse
Legjobb dobók: Santiago 31, Ortíz 15, Ayuso 11, Hourruitiner és Arroyo 10-10, illetve Stojakovic 26, Jaric 16, Divac 14, Gurovic 9, Drobnjak 8

Németország - Új-Zéland 84-64 (18-16, 21-16, 27-13, 18-19)
RCA Dome
Ld.: Nowitzki és Okulaja 17-17, Demirel 14, Nikagbatse 13, ill. Penney 15, Cameron 14, Jones 13

Egyesült Államok - Oroszország 106-82 (27-24, 27-20, 35-19, 17-19)
Ld.: Pierce 27, A. Miller 18, A. Davis 13, Brand 11, Marion 8, Finley 7, ill. Z. Pasutyin 16, Avlejev 11, J. Pasutyin 10

Argentina - Kína 95-71