Cikkünk folyamatosan frissül
2023 legdrámaibb versenyét az Ausztrál Nagydíj hozta a Forma–1-ben, és ezúttal sem kizárt, hogy emlékezetes versenyre van kilátás a melbourne-i Albert Parkban. Max Verstappen a saját rekordját beállítva sorozatban a tizedik futamgyőzelmét szerezheti, de a vártnál hátrébbról induló Sergio Pérez, Charles Leclerc és a két Mercedes nagy felzárkózására is lehet számítani. Lewis Hamilton karrierje során először fordulhat elő, hogy sorozatban hat futamon nem végez a legjobb ötben – a brit a 11. helyről rajtolva próbálja ezt elkerülni.

Kövesse velünk az Ausztrál Nagydíj futamának eseményeit!

04:26
2024. március 24.
Vágólapra másolva!

Verstappen a tizedikért

Köszöntjük Olvasóinkat az Ausztrál Nagydíj élő közvetítésében! 2023 legdrámaibb versenyét az Ausztrál Nagydíj hozta a Forma–1-ben, és ezúttal sem kizárt, hogy emlékezetes versenyre van kilátás a melbourne-i Albert Parkban. Az időmérő és az elmúlt hónapok alapján azonban Max Verstappen egyértelműn topfavorit, a holland a saját rekordját beállítva sorozatban a tizedik futamgyőzelmét szerezheti, és az elmúlt 21 versenyből 20. alkalommal diadalmaskodhat.

04:28

Így magyarázkodtak az időmérő vesztesei

Charles Leclerc és Lewis Hamilton volt az időmérő két nagy vesztese, mindketten próbálták kimagyarázni a történteket, ahogy Toto Wolff is megtette. Hamilton karrierje során először fordulhat elő, hogy sorozatban hat futamon nem végez a legjobb ötben – a brit a 11. helyről rajtolva próbálja ezt elkerülni.

04:30

Büntetések, visszalépés

Az Ausztrál Nagydíj szombati és vasárnapi napja Logan Sargeant nélkül telik. Carlos Sainz és Pierre Gasly megrovást, Sergio Pérez rajthelybüntetést is kapott szombaton.

04:39

Verstappen megelőzheti Sennát

1996 óta van verseny az Albert Parkban, a mostani a 27. versenyhétvége. Az eddigi 26 itteni versenyből 24-szer esett ki az első hat helyről induló pilóta legalább egyike, és 23-szor az első négy helyről valamelyikéről indulva nyertek futamot. A pole-ból induló 11-szer. Verstappen 30. alkalommal nyerhet a pole-ból indulva, ezzel megelőzné Ayrton Sennát a vonatkozó rangsorban, és a harmadik Vettel is csak eggyel állna előtte.

04:44

A Red Bull a Williams nyomdokaiba léphet

Sorozatban három kettős győzelemmel indíthatja a Red Bull az évet, erre eddig csak a Williams (1992-ben) és a Mercedes (2019-ben) volt képes. Tavaly is megvolt erre az esély, akkor Pérez nem tudott közvetlenül Verstappen mögött végezni. A hollandon kívül Hamilton, Alonso, Bottas és Leclerc is nyert már Melbourne-ben a jelenlegi mezőnyből.

04:47

Nem jó ómen Sainznak

Az Ausztrál Nagydíjak eddig nem Sainz vagy Russell kedvencei voltak, Sainz ugyanis még nem volt jobb 8.-nál itt, Russell pedig még nem szerzett pontot. Magnussen cserébe az eddigi egyetlen dobogóját itt szerezte.

04:53

Ilyenek a körülmények

A hétvégén még nem látott magasságban a hőmérséklet, az aszfalt 38, a levegő 20 fokos. Verőfényes napsütés Melbourne-ben.

04:58

Kiderült, így taktikázik a mezőny

Lekerültek a gumipaplanok, eszerint Alonso és Hülkenberg kemény, Hamilton, Ricciardo és Csou lágy, a többiek közepes keverékű abroncsokon rajtolnak.
A Pirelli szinte biztos abban, hogy a kétkiállásos stratégia lesz optimális, akárki akármilyen gumikat is választott.

05:00

Felvezető kör 18 pilótával

Elindult a mezőny a gumik bemelegítésére, mielőtt nekivág az 58 körös versenynek. Emlékeztetőül a rajtsorrend:
Verstappen, Sainz, Norris, Leclerc, Piastri, Pérez, Russell, Cunoda, Stroll, Alonso,
Hamilton, Albon, Bottas, Magnussen, Ocon, Hülkenberg, Gasly, Ricciardo, Csou (bokszból).

05:04

Rajt: visszább esett a Red Bull

Russell megelőzte Pérezt, ez az egyetlen változás az első hétben. Hamilton megelőzte Alonsót.

05:06

2. kör: előzés az első helyért

Sainz a DRS segítségével elment Verstappen mellett, a holland üldözöttből üldöző lett.

05:09

4. kör: Verstappennek ennyi volt

A rádióban panaszkodott, hogy valami nincs rendben, majd füstölni kezdett az autója. Kiesik a holland!

05:12

6. kör: Ferrari-McLaren sorminta

Verstappen a bokszba hajtott, majd dühösen kiszállt az autójából. Az élmezőny ezenkívül változatlan: Sainz, Norris, Leclerc, Piastri, Russell és Pérez az első hat sorrendje.

05:14

8. kör: máris túl az első kerékcseréken

Öten, köztük Hamilton máris a bokszban jártak, egyaránt keményeket kaptak.

05:16

9. kör: egyre többen állnak ki

Russell és Stroll is a bokszban járt az első tízből, majd Leclerc, Piastri és Cunoda is kijött. Taktika, vagy ennyit bírtak a gumik?

05:19

12. kör: egyre nagyobb a Ferrari előnye

Sainz előnye bő 5 másodperc Norris, további 7 Pérez előtt. Mögöttük Alonso, aztán már az a Leclerc, akinek már kereket cseréltek.

05:24

15. kör: helyet cserélt a két McLaren

Norris és Pérez is váltott, már csak Sainz, Alonso, Hülkenberg és Gasly nem volt a bokszban. Sainz 23 másodperccel áll Leclerc előtt, Norris Piastri mögé jött vissza.

05:26

17. kör: Alonso az élen, Hamiltonnak is ennyi volt

Sainz visszajött a kerékcsere után Leclerc elé, Hamilton pedig motorhiba miatt félrehúzódott, kiesett.

05:30

18. kör: Alonso kihasználta az esélyt

Hamilton kiesése után rövid VSC-fázis volt, ezt Alonso, Hülkenberg és Gasly gyors kerékcserével kihasználta.

05:33

22. kör: Pérez előzése után ez az állás

Sainz, Leclerc, Piastri, Norris, Alonso, Pérez, Russell, Stroll, Cunoda és Albon az első tíz sorrendje. Már mindenki volt a bokszban, és közülük csak Alonso nem keményeken köröz most. Sainz másfél másodperccel vezet Leclerc, további kettővel Piastri előtt.

05:40

26. kör: folyamatosan nő a különbség, megint előzött Pérez

A frissebb gumikon Sainz már 4,5 másodpercre növelte az előnyét Leclerc-rel szemben. Az első tíz sorrendjében egy változás történt, Pérez megelőzte Alonsót az ötödik helyért.

05:43

29. kör: változás a dobogós helyeken

Norris elment Piastri mellett, utasításra helyet cserélt a két McLaren a 3-4. pozícióban.

05:49

32. kör: Albon elindította a következő fordulót

Albon ismét a bokszban járt, így Hülkenberg jött fel tizediknek. Elkezdődtek a második kerékcserék, hamarosan jöhet az élmezőny többi tagja is.

05:53

35. kör: két McLaren a dobogós helyeken

Leclerc és Pérez is túl a második kerékcseréjén, a monacói a 4. helyre jött vissza.

05:56

37. kör: ez nem a Sauber napja

Bottas után Csou bokszkiállása is rendkívül lassúra sikeredett, nagy lemaradással haladnak az utolsó két helyen.

05:58

39. kör: nagy hiba a hazaiak kedvencétől

Piastri csúszott le egészen a fűre az utolsó kanyarban, rengeteg időt veszített a közönségkedvenc. Ki is jött utána a bokszba. Leclerc közben a leggyorsabb a pályán.

06:03

42. kör: már csak a Mercedesre várunk

A második kerékcserék után visszaállt a Sainz, Leclerc, Norris, Piastri sorrend. Az ötödik Russell még nem volt kint, de mögöttük Pérez, Alonso, Stroll, Cunoda és Hülkenberg is igen.

06:04

Ekkorák a különbségek 15 körrel a vége előtt

Sainz 5,5 másodperccel vezet Leclerc előtt, további 4-gyel Norris, további 8-cal Piastri előtt. Russell a kiállása után várhatóan Alonso és Stroll közé jön majd vissza.

06:11

48. kör: 5 másodperces büntetés

Gasly áthajtott a fehér vonalon a bokszkijáratnál, akárcsak tegnap, ezért büntetés jár. Norris közeledik Leclerc-re, Russell pedig valóban a két Aston Martin közé jött vissza a bokszkiállás után.

06:15

51. kör: veszélyben a kettős siker

Norris folyamatosan a leggyorsabb a pályán, már csak 3,5 másodperccel áll Leclerc mögött. Russell is közelít Alonsóra.

06:19

Ez az állás 3 körrel a vége előtt

Sainz 5 másodperccel vezet Leclerc, 7,5-lel Norris, 19-cel Piastri előtt. Pérez, Alonso, Russell, Stroll, Cunoda és Hülkenberg áll még pontszerző helyen.

06:23

Hatalmas baleset az utolsó körben

Russell csapta oda és borult fel, miközben Alonsót előzte volna. VSC-fázis alatt lesz vége a futamnak.

06:24

Itt a vége: 2022 eleje óta nem volt ilyen

Sainz, Leclerc, Norris, Piastri, Pérez, Alonso, Stroll, Cunoda, Hülkenberg és Magnussen szerez pontot az Ausztrál Nagydíjon. A 2022-es idénynyitó óta először született kettős Ferrari-győzelem.

06:26

Jól van a balesetező pilóta

Russell épségben kiszállt, a balesetét az okozta, hogy túlságosan ráesett a váratlanul lelassuló Alonsóra.

06:28

Így áll az összetett három versenyhétvége után

Verstappen 51 ponttal továbbra is vezet, Leclerc 47, Pérez 46 pontos mögötte. Sainz 40 ponttal a negyedik. Most megköszönjük a figyelmüket, az összefoglalóval és az értékelésekkel hamarosan jelentkezünk!