Minden, amit egyelőre tudnia kell...

Vágólapra másolva!
Szeptember 16-án útjára indul a hazai tudományos ismeretterjesztés talán legmerészebb vállalkozása: a Magyar Tudományos Akadémia szakmai együttműködésével, a Matáv és az Axelero jelentékeny támogatásával, valamint jelentős médiatámogatói kör segítségével mostantól 2003. december végéig három szemeszterben heti rendszerességgel - mindig ugyanott, ugyanakkor és ugyanolyan terjedelemben - a magyar tudomány legjobb képviselői tartanak előadásokat a legkülönbözőbb tudásterületek legégetőbb közérdekű kérdéseiről és vitatják meg a hallgatósággal. Mindezt televízión, rádión, a nyomtatott sajtóban és nem utolsósorban a weben tízezrek, - horribile dictu: százezrek, milliók! - követhetik még azon a héten és utána folyamatosan.
Vágólapra másolva!

Weboldalunk arra szolgál, hogy Ön időben értesülhessen az előadások témájáról és számítógépén nyugodtan végigtanulmányozhassa minden előadás saját mikrosite-ját (a webre szerkesztett szöveget, az illusztrációkat és kiegészítő anyagokat, a teljes helyszíni videó- és hangfelvételt) - és mindenekelőtt, hogy a fórumban hozzászóljon az egyes témákkal kapcsolatban nyitott és szakmailag moderált topicokhoz, amelyet az előadói oldal is figyelemmel kísér. Sőt, Ön játszhat is: minden előadáshoz kapcsolódóan tesztelheti tudását és egy-egy szemeszter végén diplomát is kaphat.

A korszerű tudomány eredményeinek széleskörű megismertetését célzó erőfeszítések között újszerű, de roppant hatékony kezdeményezésnek bizonyult egy francia kezdeményezés: az Yves Michaud francia műtörténész és médiakutató ötlete és szervezőmunkája révén megvalósult L'Universite de tous les savoirs program, amely a legkorszerűbb tudást a legkorszeűbb információs és kommunikációs technológiák alkalmazásával kötötte össze. Alapötlete a modern nyugati tudományosság első univerzális igényű összefoglalásához, a felvilágosodás-kori francia Nagy Enciklopédiához kapcsolódott: hogyen lehetne áttekinteni és az érdeklődő közönség számára hozzáférhetővé korunk legmagasabb szintű tudományos ismereteit, a kortárs tudomány legfőbb dilemmáit?

A MATÁV felkarolta azt a gondolatot, hogy mind a hazai közönség, mind a magyar tudomány nemzetközi színvonalú kutatói és műhelyei kapjanak hasonló lehetőséget. A Mindentudás Egyeteme ennek az összefogásnak az eredményeként született meg - ehhez csatlakoztak a médiatámogatók, akik - ki-ki a maga módján - rendszeresen követni fogják a Mindentudás Egyeteme eseményeit.

Másfél éven át, téli és nyári szünetekkel három szemeszterre tagolva összesen 52 előadás hangzik el - ezeket különböző bontásban a weboldal menüpontjain át tekinthetjük át. (A második és harmadik szemeszter címei, időpontjai, sőt olykor az előadók személye sem mindenütt végleges, ezeket a megfelelő oldalakon folyamatosan jelöljük ill. módosítjuk.) A programok rendre hétfőnként, este 19.30-kor kezdődnek a BME új lágymányosi informatikai épületében (Budapest, XI. Magyar tudósok körútja (régi nevén Pázmány Péter sétány 2/B) - a 45 perces előadást az előadó és a közönség 46-60 perces kötetlen eszmecseréje követi. A műsorok házigazdái és vitavezetői Jaksity Katalin, Nagy Judit és Demény Rózsa lesznek.

Az élő programmal egyidőben nyílik meg az adott új előadás mikrosite-ja a ME weboldalán. Itt mindenki az elhangzottnál részletesebben - esettanulmányokkal, bővített és pótlólagos olvasmányokkal kibővítve, részletesen elmagyarázott ábrák, alkalmasint mozgó és hangzó illusztrációk segítségével - végigolvashatja és kellő nyugalommal végigtanulmányozhatja az anyagot - és hypertextes hivatkozásokat, annotált linkajánlatokat, részletes bibliográfiát is talál. Már másnap feltesszük az oldalra a helyszínen készített - a vitát is tartalmazó - hang- és videofájlokat, hogy az se maradjon le a látvány és az élő hang élményéről, aki nem tudott személyesen jelen lenni. Valamennyi előadónkat önálló oldal mutatja be, tudományos pályafutásától publikációin át - ha igényt tart rá - a személyes vonatkozásokig.

Ezzel egyidejűleg nyílik meg az előadás fóruma, ahol az előadói oldal is követni fogja a topicok életét, és reagál a hozzá intézett kérdésekre. Közben mód van arra is, hogy az előadás oldalai is frissüljenek, új anyagok kerüljenek fel, s a site egy-egy téma találkozóhelyévé váljon.

Az előadók munkáját, az anyagok összekészítését, különféle médiumokra való alkalmazását egy-egy fiatalabb kutató vagy doktorandusz asszisztens segíti. Elsősorban ők figyelik az olvasói reakciókat és igényeket, gondozzák az interaktív felületeket, bonyolítják a levelezést.

Valamennyi előadásról és vitáról a Duna Televízió és a Magyar Rádió készít felvételeket - ezekből a Duna TV még azon a héten csütörtökön délután egy órás vágott közvetítést ad, amelyet szombaton délután megismétel. Még aznap este a Petőfi Rádió is leadja a maga hangképekkel és bejátszásokkal fűszerezett változatát. (A Mindentudás Egyeteme így juthat el leginkább világtalan honfitársainkhoz is.)

Hétvégén is szerepel majd a Mindentudás Egyeteme a médiában: a Népszabadság hétvége-melléklete az aktuális hét előadójával készít interjút, míg a Magyar Hírlap az előadás rövidített, népszerűsítő változatát hozza szombati mellékletében. A Magyar Televízió 1-es programja vasárnap kora délután saját szerkesztett műsort sugároz a helyszíni felvételek és saját képarchívuma felhasználásával - és már jön is a hétfő, a következő előadóval, témával.