Ausztrál GP: Rosszul számolt a Mercedes, győzelmet passzolt a Ferrarinak

Forma-1, Ausztrál Nagydíj, dobogó, Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen, Ferrari, Lewis Hamilton, Mercedes, Melbourne 2018
Motorsports: FIA Formula One World Championship 2018, Melbourne, Victoria : Motorsports: Formula 1 2018 Rolex Australian Grand Prix, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, 2nd position, Inaki Rueda, Race Strategist, Ferrari, Sebastian Vettel, Ferrari, 1st position, and Kimi Raikkonen, Ferrari, 3rd position, on the podium. | usage worldwide
Lewis Hamilton semmit sem csinált rosszul Melbourne-ben. A Mercedes versenyszoftvere kalkulált tévesen, emiatt hullott Sebastian Vettel és a Ferrari ölébe a győzelem. Dupla pontszerzéssel nyitotta a szezont a Red Bull, a McLaren és a Renault, a Haas drámai kettős kiesését pedig nem technikai, hanem emberi hibák okozták az Ausztrál Nagydíjon. Versenyelemzés.

Huszonöt körön keresztül úgy nézett ki, semmi nem akadályozhatja meg, hogy Lewis Hamilton a hetedik pole pozíciója után a harmadik győzelmét is megszerezze az Ausztrál Nagydíjon.

Ekkor olyan dolog történt, amiért Sebastian Vettel csak imádkozni tudott a Ferrariban.

A verseny "nyulai", a Haas-Ferrarik két körön belül leparkoltak a pálya szélén, és az elhúzódó mentés idejére Charlie Whiting versenyigazgató előbb a virtuális safety cart aktiválta, majd az igazi Safety Cart is pályára küldte.

Forma-1-es osztálykép a melbourne-i rajtrácson. Idén először két négyszeres világbajnok, Hamilton és Vettel vágott neki a szezonnak, rajtuk kívül Alonso és Räikkönen rendelkezik még vb-címmel Forrás: DPPI/Florent Gooden

Hamilton és a mögötte autózó Kimi Räikkönen ekkor már túl volt a kerékcseréjén. A pálya középső szektorának leggyorsabb részén, a 10-es és 12-es kanyar között jártak, amikor felvillant a VSC fényjelzése, amire lefékeztek.

Vettel viszont már az utolsó szektorban tartott, és a versenymérnökével folytatott villámgyors üzenetváltás után rögtön a boxutca felé vette az irányt.

„Amikor behajtottam, pumpált bennem az adrenalin. Tudtam, hogy minden ezen a cserén fog múlni" – mondta a Ferrari négyszeres világbajnoka.

Hamilton vezet a rajt után, a Ferrarik üldözik. Ekkor még minden rózsásnak tűnt a világbajnok számára Forrás: Picture-Alliance/AFP/Hoch Zwei

Fortuna rákacsintott a Ferrarira

Mivel az első és a második Safety Car-vonal között – a boxutcában kötelező 60 km/órás limitet leszámítva – nem érvényes a pályára vonatkozó sebességkorlátozás,

Vettel ezen a rövid szakaszon 20 százalékkal gyorsabban haladhatott, mint Hamilton a VSC hatálya alatt.

Ezzel éppen annyi időt nyert, hogy a Ferrari villámgyors kerékcseréje után Hamilton elé tudott visszatérni, vagyis megtartotta a vezetést. Amikor rájött a keserű valóságra, Hamilton megkérdezte a rádión, hogy elrontott-e valamit a biztonsági autós fázis alatt, amire a versenymérnöke, Peter Bonnington „negatív"-val válaszolt.

A Mercedes kalkulációi szerint Hamiltonnak 14-15 másodperces fórja volt a VSC alatt - Vettel mégis elé került a kerékcseréje után Forrás: AFP/Paul Crock

A biztonsági autó kiállása és a leintés közötti 27 kör Hamilton periodikus támadásai és Vettel precíz védekezése jegyében telt, ám a világbajnok nem talált fogást a sokkal frissebb gumikon futó németen. Räikkönen figyelmét ugyanekkor Daniel Ricciardo kötötte le, de hiába tűnt gyorsabbnak a Red Bull, nem tudott előzési helyzetbe kerülni a keskeny pályán.

Videó: az Ausztrál Nagydíj 60 másodpercben

Toto Wolff a verseny után elismerte, hogy a Mercedes stratégiai kalkulációs szoftvere okozta a győzelem elvesztését. „Úgy számoltunk, hogy Lewis simán benne van a boxkiállásos ablakban.

– elemezte a verseny kulcspillanatát Toto Wolff. „Öt éve ugyanezt a szoftvert használjuk, és eddig nem volt vele problémánk. Vagy pont most romlott el, vagy hibás adatokat programoztunk bele."

Vettel nem palástolta a 100. dobogós eredménye fölött érzett örömét, de reálisan látja, hogy a Ferrarinak még dolgoznia kell, hogy a Mercedes szintjére érjen Forrás: Picture-Alliance/AFP/Hoch Zwei

Hamilton az ösztöneiben bízik, nem a számítógépben

„Pontosan olyan tempóval mentem [a virtuális Safety Car mögött], amit a mérnökeim kértek tőlem.

– morfondírozott Hamilton. Hiába locsolta mosolyogva a pezsgőt a dobogón,

belülről marta a csalódottság: ez az ő győzelme volt, amit ezüsttálcán adtak át a fő riválisuknak.

Vettel a visszafogott örömmel nyugtázta, hogy győztesként ünnepelhette a 100. dobogóját, ráadásul a Ferrari 950. F1-es nagydíján. De a német is érezte, hogy ezúttal nagyobb szerepe volt Fortuna kacsintásának a sikerben, mint az SF71-H tiszta versenytempójának.

– ismerte el Vettel. „Tisztességes [verseny]tempót hoztunk, de a leggyorsabbak akarunk lenni" – tette hozzá a német.

Räikkönen hozta Vettel tempóját, az időmérőn gyorsabb is volt, de a versenyben csak az ultralágy gumikon tudott lépést tartani a némettel Forrás: DPPI/Florent Gooden

Egyesek szerint a Ferrari megint feláldozta Kimi Räikkönent Vettel győzelme érdekében. Ez azonban a két pilóta köridőinek összehasonlítása alapján nem állja meg a helyét. A veterán finn gyorsabb volt Vettelnél a kvalifikáción, jobban is rajtolt nála (másodikként sorolt be Hamilton mögé),

de a Räikkönen boxkiállását (18. kör) megelőző tíz forduló átlagát tekintve Vettel csak 0,264 másodperccel maradt el tőle.

Mindezt úgy, hogy a német közben ügyelt a motor, a fékek hűtésére, meg az érzékeny ultralágy gumikra. A kerékcserék után, a lágy abroncsokon a finn már nem tudott lépést tartani Vettellel és Hamiltonnal, csak az utolsó két-három körben (amikor Hamilton motorkímélő üzemmódba váltott) zárkózott fel mögéjük.

Az Ausztrál Nagydíj leggyorsabb kerékcseréi

Bottas és Sainz vért izzadt a pontokért

Valtteri Bottas szenvedte el a hétvége legkomolyabb balesetét, a finn a Q3 elején megcsípte a pályaszéli füves részt, amitől a Mercedes a korlátnak csapódott, összetört. Az FIA adatrögzítő szenzorai szerint

Bottasnak 27 g-s lassulást kellett elszenvednie, és ahogy fogalmazott, „az emberi testet nem ilyen erőkre tervezték".

Váltócseréje miatt csak a 15. rajtkockából indulhatott, és noha mindent elkövetett, hogy ne mutassa ki a fájdalmait, egész vasárnap erős fejfájás gyötörte. Végül nyolcadikként intették le, vagyis 7 pozíciót lépett előre, de csak két előzést tudott bemutatni (Stroll Williamse, majd az újraindulásnál Vandoorne McLarenje ellen), amiben az is közrejátszott, hogy a Mercedes elkalkulálta a hűtőnyílások méretét. Bottasnak bizonyos időközönként le kellett lassítania, hogy a motor olajhőfoka visszatérjen az optimális tartományba.

Bottas szombati balesete részben arra vezethető vissza, hogy a finn minden áron bizonyítani akarja a Mercedesnek, érdemes megtartani Forrás: DPPI/dppi

Vele szemben Carlos Sainz meg sem próbálta eltitkolni, hogy szenvedett az Ausztrál Nagydíjon. Ugyanis

elromlott az ivóvíztartály pumpája, ami az első 15 körben ásványvizet spriccelt a spanyol szájába, arcára.

Carlos Sainznak minden erejére szüksége volt, hogy célba érjen Melbourne-ben. Rosszulléte miatt nem tudta maga mögött tartani Fernando Alonsót Forrás: Renault F1/XPB/James Moy Photography

Sainz túl sok vizet nyelt és nagyon kényelmetlenül érezte magát, hányingerre, vizelési ingerre és gyomorgörcsre panaszkodott. Emiatt a 19. körben le is csúszott a pályáról, átengedve a helyét Fernando Alonsónak, aki szintén fel tudna idézni példákat a pályafutásából a verseny alatti rosszullétekről.

Ha kíváncsi a Red Bull-pilóták melbourne-i futására és Fernando Alonso 5. helyének kalandos történetére, kérjük, lapozzon!