Az ukránoknak adott támogatás miatt lőszerhiány van az Egyesült Királyságban

Horizontal orosz ukrán háború
Az ukránoknak spórolniuk kell a lőszerrel
Vágólapra másolva!
A védelmi bizottság arra figyelmeztetett, hogy az Ukrajnának juttatott adományok miatt veszélyesen alacsony szinten vannak a lőszerkészletek az Egyesült Királyságban - írja a V4NA. Hozzáteszik: több mint egy évtizedbe telhet, mire az ország feltölti arzenálját, miután több milliárd dollár értékű katonai felszerelést küldött Ukrajnába.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Királyság lőszerkészletei veszélyesen alacsony szinten vannak, miután az ország Ukrajnának adta át a készleteket – erre hívta fel a figyelmet a brit védelmi bizottság egy friss jelentésben.

– olvasható a dokumentumban, amely arra is figyelmeztet, hogy

Nagy-Britannia jelentős ellátási problémákkal néz szembe, amikor lőszerek beszerzéséről van szó. Ez azt jelenti, hogy több mint egy évtizedbe telhet, mire az ország feltölti arzenálját, miután több milliárd dollár értékű katonai felszerelést küldött Ukrajnába.

Előre figyelmeztették őket

Azonban a jelentésben foglaltak nem számítanak nagy meglepetésnek, tekintve, hogy Ben Wallace brit védelmi miniszter már hónapok óta kongatta a vészharangokat ebben a kérdésben, két héttel ezelőtt arra figyelmeztetve, hogy háború közeleg Nagy-Britanniában, és hogy fel kell készülni rá.

Egy BM-21 Grad többszörös rakétavető lő az orosz állások felé a frontvonalon, a Harkov régióban. Forrás: AFP/Anatolii Stepanov

A brit hadsereg azonban nem csak ellátási problémákkal küzd, korábbi jelentések szerint a Brit Királyi Légierő (RAF) nehezen tudna repülőgépeket bevetni egy olyan nagyhatalom elleni konfliktusban, mint Oroszország vagy Kína.

Amint arról már a V4NA is beszámolt, nem a brit politikusok voltak az egyetlenek, akik kritizálták a hadsereg állapotát. Sir Richard Barrons tábornok, aki korábban Nagy Britannia hadseregének parancsnokaként szolgált, arról beszélt, hogy

a kiadáscsökkentések olyan mértékben kimerítették a brit hadsereget, hogy egy Oroszországgal vívott háborúban az Egyesült Királyságnak egy nap alatt elfogyna a lőszere és a tüzérségi lövedéke.

A The Sun című napilap által végzett kutatás szerint az Egyesült Királyság lőszergyárainak legalább egy évre lenne szükségük ahhoz, hogy annyi lövedéket állítsanak elő, amennyit jelenleg az ukránok használnak az Oroszországgal folytatott konfliktusukban.

– tette hozzá az egykori parancsnok mondván, hogy a kormánynak évente további 3 milliárd fontot kellene költenie a hadseregre, hogy a NATO-szövetség legmagasabb szintjére kerüljenek.

Ukrán katonák egy francia CAESAR önjáró tarackkal lőnek a kelet-ukrajnai orosz állások felé. Forrás: AFP/Sameer Al-Doumy

Hiába növelték a védelemre fordított kiadások mértékét

A védelmi minisztérium a megjelent információkra reagálva közölte, hogy bár a tárolt lőszerek mennyisége szigorúan titkos, a lőszerkészletek növelésére fordított kiadásokat az ukrajnai háború előtti szintet meghaladó szintre növelik a kincstár által elkülönített 560 millió font plusz forrásnak köszönhetően.

Ben Wallace védelmi miniszter is a parancsnok véleményén van, nemrég azt mondta, hogy az Egyesült Királyság védelmi apparátusa kiüresedett és alulfinanszírozott.

– mondta. Tavaly a konzervatív kormány ígéretet tett a katonai kiadások növelésére, 7 milliárd font többletfinanszírozást ígérve a 2024-25-ös költségvetési évre, amivel a védelmi kiadások 51,7 milliárd fontra emelkednének.

Nem csak a briteknél van gond

A katonai felkészültség hiányosságai ellenére a Konzervatív Párt egyes tagjai mint Boris Johnson volt miniszterelnök és Tobias Ellwood, az alsóház védelmi bizottságának vezetője, a héten felszólították Nagy-Britanniát, hogy fokozza az Ukrajnának nyújtott támogatását, a volt miniszerelnök pedig azt követelte, hogy a kormány küldjön vadászgépeket az ukránoknak. Ellwood eközben azt állította, hogy Nagy-Britanniának közvetlenül kellene fellépnie Oroszországgal szemben Ukrajnában, ahelyett, hogy a helyi harcoló erőkre bízná az összes munkát. A kijelentéseit a politikus annak ellenére tette, hogy korábban a brit hadsereget szörnyű állapotban lévőnek nevezte, és kiemelte, hogy 10 000 katonával kevesebb van a szükségesnél.

Azonban a lőszerszűkösség nem csak Nagy-Britanniát érinti, ugyanis nemrég kiderült, hogy az amerikai fegyveriparban a 155 milliméteres ágyútöltények normál gyártási szintje békeidőben évente körülbelül 30 ezer lövedék, azonban ezt a mennyiséget nagyjából két hét alatt használják el az ukrán fronton.

Az igények kielégítése érdekében most az egyik legnagyobb amerikai lőszergyár, Scranton Army Ammunition Plant hatalmas bővítést hajt végre, amelyet a Pentagon több millió dolláros új védelmi kiadása táplál. Forrás: AFP/Oleksandr Gimanov

A NATO tisztviselői szerint az Ukrajnában a bevetett tüzérség mennyisége elképesztő. Afganisztánban a NATO-erők napi 300 tüzérségi lövést adtak le, és nem igazán kellett aggódniuk a légvédelem miatt.

Ukrajna azonban naponta több ezer lövést is leadhat, és továbbra is kétségbeesetten keresi a légvédelmet az orosz rakéták és az iráni gyártmányú drónok ellen.

– mondta Camille Grand, az Európai Külkapcsolati Tanács védelmi szakértője, aki a közelmúltig a NATO védelmi beruházásokért felelős főtitkárhelyettese volt a The New York Times-nak.

Az amerikai iparnak ez most nagyon jól jön

Az igények kielégítése érdekében most az egyik legnagyobb amerikai lőszergyár, Scranton Army Ammunition Plant hatalmas bővítést hajt végre, amelyet a Pentagon több millió dolláros új védelmi kiadása táplál. A gyár új csúcstechnológiás gépekbe fektet be, új munkásokat vesz fel, hogy átálljon a folyamatos, éjjel-nappal üzemelő termelésre. A hadsereg beszerzési főnöke, Doug Bush elmondta, hogy

500 százalékos növekedést terveznek a tüzérségi lövedékek gyártásában, havi 15 ezerről 70 ezerre. A növekedés nagy részét a scrantoni üzem fogja teljesíteni, amely az ország tüzérségi lövedékellátásának nagy részét adja.

Bush a CNN-nek elmondta, hogy a hadsereg meg kívánja duplázni a Javelin páncéltörő rakéták gyártását is, évente nagyjából 33 százalékkal több GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket Systems) felszíni-felszíni közepes hatótávolságú rakétát kíván gyártani, és havonta legalább 60 darab Stinger légvédelmi rakétát – amelyek Bush szerint eddig "szinte egyáltalán nem voltak gyártásban".

Ukrajna korábban arról számolt be az Egyesült Államoknak, hogy a Stinger és Javelin rakéták a leghatékonyabb lőszerek közé tartoznak az orosz szárazföldi előre nyomulás és légi támadások meghiúsítására, és naponta 500 darabra van szüksége mindegyikből.

Ukrajna korábban arról számolt be az Egyesült Államoknak, hogy a Stinger és Javelin rakéták a leghatékonyabb lőszerek közé tartoznak az orosz szárazföldi előre nyomulás és légi támadások meghiúsítására, és naponta 500 darabra van szüksége mindegyikből. Forrás: AFP/Oleksandr Gimanov

Az Egyesült Államok mellett Európa fegyverkészletei is fogytán vannak

Josep Borell az Európai Unió külügyi biztosa már tavaly szeptemberben arról beszélt, hogy

Hozzátette:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!